Прессъобщение и награди след турнира в Русе

To read the Press Release in English click here!

150 ученици от 13 училища из централна и североизточна България се състезаваха във втория регионален турнир, организиран от Фондация “БЕСТ” тази учебна година, който се проведе на 21-22 ноември в АГ “Гео Милев”, Русе. Учениците се съревноваваха в разнообразни речеви дисциплини и дебати с формат “World Schools”.

Турнирът посрещна съдии и специални гости от българо-американската комисия по образователен обмен Фулбрайт – изпълнителния директор на комисията Анджела Родел, както и програмните координатори за стипендианти от САЩ Илиана Димитрова и Рада Кънева. Специален гост беше и Скот Ригети – координатор на българския клон на комисия Фулбрайт в американското министерство на външните работи. Турнирът приключи неделя следобед с народни танци, изпълнение на чалга песен от нашия координатор на инициативата за ученици-посланици Джейсън Сайфрет, и церемония по закриване с водещи Атина Лао и Татяна Ростовцева – основатели на “БЕСТ”, и Анджела Родел.

Фондация “БЕСТ” благодари на всички, които подкрепят нашата общност: комисията Фулбрайт и Американското посолство – щедри спонсори на “БЕСТ”; администрацията и персонала на АГ “Гео Милев”, които бяха невероятни домакини; и многобройните съдии, придружители, треньори и ученици, които правят нашето голямо семейство реалност.

Следва списък с училищата, представени на състезанието, както и наградените ученици. Можете да проверите резултатите и в Speechwire. Училища или отбори, които пращат представители за първи път, са подчертани.

Национална Априловска гимназия – Габрово
ПГСУАУ “Атанас Буров” – Силистра
МГ “Баба Тонка” – Русе
ГЧЕ “Екзарх Йосиф I” – Ловеч
ГПЧЕ “Йоан Екзарх” – Варна
АГ “Гео Милев” – Русе
ЕГ “Гео Милев” – Добрич
ПМГ “Нанчо Попович” – Шумен
ГПЧЕ “Н. Й. Вапцаров” – Шумен
ЕГ “Пейо Яворов” – Силистра
ГПЧЕ – Плевен
ПГИУ “Елиас Канети” – Русе
СОУЕЕ “Св. Константин-Кирил Философ” – Русе

НАГРАДИ

РЕЦИТИРАНЕ НА ПОЕЗИЯ

Финалисти

  1. Кристина Люцканчева – ГЧЕ “Екзарх Йосиф I”, Ловеч
  2. Стояна Томова – ЕГ “Гео Милев”, Добрич
  3. Боряна Тодорова – Априловска гимназия, Габрово
  4. Велина Димитрова – Априловска гимназия, Габрово
  5. Симона Стефанова – ГЧЕ “Екзарх Йосиф I”, Ловеч
  6. Ева Илиева – ЕГ “Пейо Яворов”, Силистра

Най-добро представяне в категория “начинаещ”
Йоанна Стефанова – СОУЕЕ “Св. Константин-Кирил Философ”, Русе

РЕЦИТИРАНЕ НА ПРОЗА

Полуфиналисти

  • Христина Мончева – ГЧЕ “Екзарх Йосиф I”, Ловеч
  • Кристияна Димитрова – АГ “Гео Милев”, Русе
  • Сара Бусари – ЕГ “Гео Милев”, Добрич
  • Кристина Витанова – ГЧЕ “Екзарх Йосиф I”, Ловеч
  • Деница Христова – ГЧЕ “Екзарх Йосиф I”, Ловеч
  • Мирела Георгиева – ГЧЕ “Екзарх Йосиф I”, Ловеч

Финалисти

  1. Здравко Нунев – АГ “Гео Милев”, Русе
  2. Ана-Мария Българова – Априловска гимназия, Габрово
  3. Йоан Попов – Априловска гимназия, Габрово
  4. Ани Мкртчян- ПГСУАУ “Атанас Буров”, Силистра
  5. Радост Петрова – ЕГ “Гео Милев”, Добрич
  6. Мирела Петрова – Априловска гимназия, Габрово

Най-добро представяне в категория “начинаещ”
Поли Йовева – ЕГ “Гео Милев”, Добрич

ОРИГИНАЛНО ОРАТОРСТВО

Полуфиналисти

  • Виктория Димова – ГПЧЕ “Йоан Екзарх”, Варна
  • Магдалена Ташева – ГПЧЕ “Йоан Екзарх”, Варна
  • Рукийе-Айше Егели – ПМГ “Нанчо Попович”, Шумен
  • Сечил Мехмед – ПМГ “Нанчо Попович”, Шумен
  • Мартин Димитров – ЕГ “Гео Милев”, Добрич
  • Илина Илиева – ГЧЕ “Екзарх Йосиф I”, Ловеч

Финалисти

  1. Шебнем Ниази – АГ “Гео Милев”, Русе
  2. Даяна Балева – ГПЧЕ Плевен
  3. Севастиян Петков – ГПЧЕ “Н. Й. Вапцаров”, Шумен
  4. Кристиян Ценов – ГПЧЕ Плевен
  5. Мария Колева – Априловска гимназия, Габрово
  6. Йоана Димитрова – ПГСУАУ “Атанас Буров”, Силистра

Най-добро представяне в категория “начинаещ”
Ева Цанева – ГЧЕ “Екзарх Йосиф I”, Ловеч

ДРАМАТИЧЕСКИ ДУЕТ

Финалисти

  1. Симона Стефанова и Деница Христова – ГЧЕ “Екзарх Йосиф I”, Ловеч
  2. Теодора Иванова и Кристина Люцканчева – ГЧЕ “Екзарх Йосиф I”, Ловеч
  3. Радост Петрова и Стояна Томова – ЕГ “Гео Милев”, Добрич
  4. Маргарита Божилова и Стелияна Йорданова – АГ “Гео Милев”, Русе
  5. Валентин Велков и Никола Драгомиров – ГПЧЕ “Н. Й. Вапцаров”, Шумен

Най-добро представяне в категория “начинаещ”
Кристина Петрова и Даниела Хвърчилкова – СОУЕЕ “Св. Константин-Кирил Философ”, Русе

ДЕБАТ “WORLD SCHOOLS”

Финалисти

  1. Кристиян Пеев, Кристиян Цоневски и Касиана Ангелова – АГ “Гео Милев”, Русе
  2. Ивайло Великов, Виктор Стефанов и Сонер Юсеин – СОУЕЕ “Св. Константин-Кирил Философ”, Русе

Полуфиналисти

  1. Ралица Белчева, Румен Маринов и Красимир Кирилов – ГПЧЕ “Н. Й. Вапцаров”, Шумен
  2. Лора Любенова, Екатерина Гручко и Виктор Велков – СОУЕЕ “Св. Константин-Кирил Философ”, Русе

Най-добър отбор в категория “начинаещ”
Максим Зангов, Камелия Йорданова и Кристиян Недялков – АГ “Гео Милев”, Русе

Най-добро индивидуално представяне
Сечил Мехмед – ПМГ “Нанчо Попович”, Шумен

Награда за спортсменство
Велина Пенчева, Ивета Иванова и Стилиян Гаджев – МГ “Баба Тонка”, Русе

ОТБОРНИ НАГРАДИ

Категория “Малко училище” (11 и по-малко участници)
ГПЧЕ “Йоан Екзарх”, Варна

Категория “Голямо училище” (повече от 11 участници)
ГЧЕ “Екзарх Йосиф I”, Ловеч