Montana Post-Tournament Press Release & Awards

За да прочетете прессъобщението на български, натиснете тук!

Nearly 100 students in western Bulgaria competed in BEST’s third regional tournament of the academic year on 5-6 December. Hosted by Peter Bogdan Foreign Language High School in Montana, the tournament featured various speech events as well as World Schools Debate.

BEST co-founders and Board of Trustees members Roumyana Mihaylova and Hannah Allen attended as special guests. The BEST team wishes to thank them, the lovely students, teachers, and staff of Peter Bogdan FLHS, and everyone who attended as competitors and guests – their warmth and enthusiasm made this tournament very special.

This tournament was the third and final regional tournament of the calendar year; after a break for the holidays the spring tournament season will kick off in Pernik on 20-21 February.

Below are the names of participating schools and the list of awards; you can view results on Speechwire, as well.

Simeon Radev Foreign Language High School – Pernik
Pleven Foreign Language School – Pleven
Aleko Konstantinov Foreign Language High School – Pravets
American College of Sofia
Thomas Jefferson Second English Language School – Sofia
Tsar Simeon Veliki Secondary School – Vidin
Yordan Radichkov Language High School – Vidin
Joan Ekzarh Language High School – Vratsa
Peter Bogdan Foreign Language School – Montana

AWARDS

POETRY INTERPRETATION

Finalists

  1. Vanina Vladova – Yordan Radichkov FLHS, Vidin
  2. Niya Ivanova – Thomas Jefferson SELS, Sofia
  3. Boryana Bogdanova – Tsar Simeon Veliki Secondary School, Vidin
  4. Mila Marcheva – American College of Sofia
  5. Demi Angelova – Joan Ekzarh FLHS, Vratsa

PROSE INTERPRETATION

Semifinalists

  • Ana-Maria Markovska – American College of Sofia
  • Tsvetelina Vaseva – Simeon Radev FLHS, Pernik
  • Reneta Yakimova – Aleko Konstantinov FLHS, Pravets
  • Alexander Gerasimov – Yordan Radichkov FLHS, Vidin

Finalists

  1. Polina Evtimova – Thomas Jefferson SELS, Sofia
  2. Gabriela Ivanova – American College of Sofia
  3. Alexandra Petrova – Thomas Jefferson SELS, Sofia
  4. Alexandrina Naydenova – Peter Bogdan FLHS, Montana
  5. Kiril Ivanov – Yordan Radichkov FLHS, Vidin
  6. Kristiya Navushtanova – American College of Sofia

ORIGINAL ORATORY

Semifinalists

  • Sofia Naydenova – Peter Bogdan FLHS, Montana
  • Ivana Petrova – Joan Ekzarh FLHS, Vratsa
  • Kiril Genov – Thomas Jefferson SELS, Sofia
  • Alexandra Petkova – Peter Bogdan FLHS, Montana
  • Lidia Kechidzhieva – Thomas Jefferson SELS, Sofia
  • Yordan Georgiev – American College of Sofia

Finalists

  1. Iva Velcheva – American College of Sofia
  2. Boyana Atanasova – American College of Sofia
  3. Veni Shiron – Peter Bogdan FLHS, Montana
  4. Dayana Baleva – Pleven FLHS
  5. Bojidar Metodiev – Yordan Radichkov FLHS, Vidin
  6. Eliana Alexandrova – Peter Bogdan FLHS, Montana

DUO INTERPRETATION

Semifinalists

  • Ivan Petrov and Tihomir Tsvetanov – Aleko Konstantinov FLHS, Pravets
  • Asya Asenova and Yoanna Asenova – Peter Bogdan FLHS, Montana
  • Magdalena Simeonova and Reneta Yakimova – Aleko Konstantinov FLHS, Pravets
  • Iva Krumova and Lyuba Todorova – Thomas Jefferson SELS, Sofia
  • Rayko Raykov and Miladin Peev – Aleko Konstantinov FLHS, Pravets

Finalists

  1. Valentina Gozanova and Ivan Vaskov – Peter Bogdan FLHS, Montana
  2. Niya Ivanova and Veronika Glojeva – Thomas Jefferson SELS, Sofia
  3. Marina Angelova and Tsvetina Marinova – Aleko Konstantinov FLHS, Pravets
  4. Alexander Maslarski and Anton Petrov – Thomas Jefferson SELS, Sofia
  5. Alexandrina Naydenova and Eliana Alexandrova – Peter Bogdan FLHS, Montana
  6. Alexandra Petrova and Emilia Hinkova – Thomas Jefferson SELS, Sofia

WORLD SCHOOLS DEBATE

Finalists

  1. Kristiya Navushtanova, Gabriela Ivanova and Boyana Atanasova – American College of Sofia
  2. Seda Radoykova, Ana-Maria Markovska and Alexandra Zidarova – American College of Sofia

Individual Speaker Award
Boyana Atanasova – American College of Sofia

Sportsmanship Award
Seda Radoykova, Ana-Maria Markovska and Alexandra Zidarova – American College of Sofia

TEAM AWARDS

Small School Division (11 and fewer participants)
Yordan Radichkov FLHS – Vidin

Large School Division (more than 11 participants)
American College of Sofia