Прессъобщение и награди след турнира в Сливен

To read the Press Release in English click here!

На 9-10 декември Фондация “БЕСТ” проведе своя втори турнир за учебната 2017-2018-а година в гр. Сливен. 290 гимназисти участваха в състезанието по английска реч и дебати в ПГПЗЕ “Захарий Стоянов”. Това беше първият турнир както за училището, така и за града. 26 отбора от 19 български града взеха участие в турнира, включително новосформирани отбори от Кърджали, Свищов, Разград, Търговище и Варна. Учениците се състезаваха в 5 дисциплини: оригинално ораторство, драматически дует, рецитиране на проза, рецитиране на поезия и дебати в стил „World Schools”.

В събота сутрин турнирът беше открит от училището домакин с музикални и танцови изпълнения от учениците. Специални гости бяха членове на Асоциация дебати България, основателят на Фондация “Single Step”, Иван Димов, журналистката Гена Трайкова и Рада Кънева от българо-американската комисия за образователен обмен “Фулбрайт”. Стилияна Иванова от “Кинстелар” беше почетният  гост, който закри състезанието с реч за важността от образование в променящия се свят.

Фондация “БЕСТ” изразява своята благодарност към Цветелина Васкова-Тотън за изявената помощ в организирането на турнира, към директора на ПГПЗЕ “Захарий Стоянов”, г-жа Ефросина Кисьова, за това, че беше любезен домакин на състезанието и към множеството ученици лидери за цялото усилие и отдаденост по време на състезанието. Специални благодарности и към американското посолство в България и към фирма “Кинстелар” за тяхната подкрепа и помощ, които направиха есенните турнири възможни за гимназистите в България.

Фондация “БЕСТ” ще организира още 3 турнира през тази учебна година. Следващото регионално състезание ще бъде в София на 17-18-и февруари 2018г. с фокус върху Западна България. Следващият турнир ще се проведе в Добрич на 10-11-и март с фокус върху Източна България, последван от националния в Пловдив на 28-29 април.

Отдолу са посочени имената на участващите отбори, като отборите, участващи за пръв път, са подчертани, заедно със списъка на наградените. Може да видите резултатите и в Speechwire.

Geo Milev GPAE, Burgas
Goethe GLHS, Burgas
Sts. Cyril and Methodius, Burgas
Dr. Ivan Bogorov Foreign Language School, Dimitrovgrad
Geo Milev Foreign Language High School,Dobrich
Aprilov National, Gabrovo
Foreign Language High School Professor Dr. Assen Zlatarov, Haskovo
Petar Bogdan Foreign Language High School, Montana
Pleven Foreign Language High School, Pleven
St. Konstantin Cyril European Language School, Ruse
Geo Milev English Language School, Ruse
Baba Tonka Maths High School, Ruse
Nikola Vapzarov Foreign Language High School, Shumen
Nancho Popovich Maths and Science High School, Shumen
Peyo Yavarov, Silistra
Atanas Burov School of Economics, Silistra
American College of Sofia, Sofia
Zahariy Stoyanov Foreign Language High School, Sliven
Romain Rolland Foreign Language High School, Stara Zagora
Nikolay Katranov Secondary School, Svishtov
Sveti Sedmochislenitsi 1st School, Targovishte
High School of Natural Science and Mathematics, Varna
Dr. Petar Beron Maths School, Varna
Fifth Language School Yoan Ekzarh, Varna

НАГРАДИ

РЕЦИТИРАНЕ НА ПОЕЗИЯ – НАЧИНАЕЩ (8-9 клас)

Полуфиналисти

  • Джоана Дахабре – ППМГ “Нанчо Попович”, Шумен
  • Надежда Димитрова – ППМГ “Нанчо Попович”, Шумен
  • Виктория Иванова – Първа езикова гимназия , Варна
  • Йоана Петрова – ПАГ “Гео Милев”, Русе
  • Павлина Живкова – ППМГ “Нанчо Попович”, Шумен
  • Красимира Каменска – ЕГ “Гео Милев”, Добрич
  • Дарина Димитрова – ПГПЧЕ “Никола Вапцаров”, Шумен

Финалисти

  1. Полина Младенова – ППМГ “Нанчо Попович”, Шумен
  2. Ева Джевизова – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  3. Ивайла Петрова – Национална Априловска гимназия, Габрово
  4. Стефани Ангелова – Първа езикова гимназия , Варна
  5. Ивелин Субев – ПГПЧЕ “Екзарх Йосиф”, Разград
  6. Виола Родионова – ПЕГ “Йоан Екзарх”, Варна
РЕЦИТИРАНЕ НА ПОЕЗИЯ – НАПРЕДНАЛ (10-12 клас)

Четвъртфиналисти

  • Велина Желева – ЕГ “Гео Милев”, Добрич
  • Траяна Петкова – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  • Виктория Николова – ГПЧЕ “Проф. д-р Асен Златаров”, Хасково
  • Аделина Йорданова – ППМГ “Нанчо Попович”, Шумен
  • Симона Георгиева – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  • Кристияна Урумова – ЕГ “Христо Ботев”, Кърджали
  • Момчил Урумов – ППМГ “Нанчо Попович”, Шумен
  • Велислав Великов – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  • Борис Дечев – ППМГ “Нанчо Попович”, Шумен
  • Гергана Дечева – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Живка Тодорова – ППМГ “Нанчо Попович”, Шумен
  • Симона Петкова – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  • Габриела Йорданова – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  • Деница Йосифова – Първа езикова гимназия , Варна

Полуфиналисти

  • Иван Вълканов – ПАГ “Гео Милев”, Бургас
  • Гергана Милкова – ЕГ “Гео Милев”, Добрич
  • Антонина Попова – ГПЧЕ “Проф. д-р Асен Златаров”, Хасково
  • Силвия Стоянова – СУ “Св. св. Кирил и Методий”, Бургас
  • Моника Бояджиева – ГПЧЕ, Плевен
  • Гизем Сюлейман – ЕГ “Христо Ботев”, Кърджали

Финалисти

  1. Илиян Христов – Национална Априловска гимназия, Габрово
  2. Илин Папазян – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  3. Момчил Димитров – ЕГ “Гео Милев”, Добрич
  4. Велиян Великов – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  5. Мария Игнатова – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  6. Мартин Симеонов – ПЕГ “Д-р Иван Богоров”, Димитровград
РЕЦИТИРАНЕ НА ПРОЗА – НАЧИНАЕЩ (8-9 клас)

Четвъртфиналисти

  • Християна Боянова – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Максимилиян Илчев – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  • Биляна Багрянова – ППМГ “Нанчо Попович”, Шумен
  • Ана-Мария Антонова – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Наталия Симеонова – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Кристиян Минков – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Симона Тодорова – ПГСУАУ “Атанас Буров”, Силистра
  • Цветелина Джонова – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Лейля Омар – ЕГ “Пейо Яворов”, Силистра
  • Симона Карева – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  • Йоана Йорданова – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Мириан Методиева – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Мартина Митева – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Антония Николова – ЕГ “Пейо Яворов”, Силистра

Полуфиналисти

  • Ана-Мария Петрова – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Даяна Стефанова – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  • Мира Димитрова – ЕГ “Гео Милев”, Добрич
  • Мила Петкова – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  • Габриел Драгиев – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Теодора Стойчева – ППМГ “Нанчо Попович”, Шумен

Финалисти

  1. Васил Сиромахов – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  2. Камелия Христова – Национална Априловска гимназия, Габрово
  3. Фиона Тотен – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  4. Берфин Юсеин – ЕГ “Христо Ботев”, Кърджали
  5. Дарина Димитрова – ПГПЧЕ “Никола Вапцаров”, Шумен
  6. Габриела Иванова – ПГПЧЕ “Никола Вапцаров”, Шумен
РЕЦИТИРАНЕ НА ПРОЗА – НАПРЕДНАЛ (10-12 клас)

Четвъртфиналисти

  • Айля Рафет – СУЕЕ “Св. Константин-Кирил Философ”, Русе
  • Пламена Татева – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  • Георги Попов – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Стела Кисьова – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  • Велина Димитрова – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Михаела Тимофеева – ЕГ “Пейо Яворов”, Силистра
  • Полина Йовева – ЕГ “Гео Милев”, Добрич
  • Валерия Германова – ГПЧЕ “Йоан Екзарх”, Варна
  • Кристина Петрова – СУЕЕ “Св. Константин-Кирил Философ”, Русе
  • Ники Йонков – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Кирила Попова – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  • Камелия Пейкова – ЕГ “Гео Милев”, Добрич

Полуфиналисти

  • Милица Иванова – ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора
  • Мартин Симеонов – ПЕГ “Д-р Иван Богоров”, Димитровград
  • Гергана Генова – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  • Симона Гюзлева – ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора
  • Микаела Дундалова – ГПЧЕ “Проф. д-р Асен Златаров”, Хасково
  • Боряна Пенкова – ПГПЧЕ “Никола Вапцаров”, Шумен

Финалисти

  1. Кристиян Георгиев – ПЕГ “Д-р Иван Богоров”, Димитровград
  2. Илин Папазян – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  3. Кристина Балева – ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора
  4. Деница Балчева – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  5. Емануела Кожлеева – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  6. Калин Бутрачков – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
ОРИГИНАЛНО ОРАТОРСТВО – НАЧИНАЕЩ (8-9 клас)

Полуфиналисти

  • Владимир Чавдаров – МГ “Д-р Петър Берон”, Варна
  • Йоана Йорданова – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Теодора Митева – Първа езикова гимназия , Варна
  • Лора Йорданова – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Зоя Йовчева – Първа езикова гимназия , Варна
  • Ния Балдаранова – ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора

Финалисти

  1. Женя Марчева – ЕГ “Пейо Яворов”, Силистра
  2. Асен Доцински – МГ “Д-р Петър Берон”, Варна
  3. Дебора Михалева – ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора
  4. Стефани Ангелова – Първа езикова гимназия , Варна
  5. Калина Христова – ПАГ “Гео Милев”, Русе
  6. Джейда Неджиб – ППМГ “Нанчо Попович”, Шумен
ОРИГИНАЛНО ОРАТОРСТВО – НАПРЕДНАЛ (10-12 клас)

Четвъртфиналисти

  • Таня Станкова – Първа езикова гимназия , Варна
  • Иван Вълканов – ПАГ “Гео Милев”, Бургас
  • Дениел Щерев – ЕГ “Христо Ботев”, Кърджали
  • Божидар Клоучек – МГ “Д-р Петър Берон”, Варна
  • Диян Петров – СУ “Св. св. Кирил и Методий”, Бургас
  • Елия-Найл Али Ал Диб – Първа езикова гимназия , Варна
  • Елина Димова – ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора
  • Анна Христова – ПГПЧЕ “Никола Вапцаров”, Шумен
  • Жаклин Коленцова – ЕГ “Христо Ботев”, Кърджали
  • Венелина Филипова – ЕГ “Гео Милев”, Добрич
  • Диян Маринов – Национална Априловска гимназия, Габрово
  • Габриела Манкова – ЕГ “Христо Ботев”, Кърджали

Полуфиналисти

  • Добромир Зафиров – ПЕГ “Д-р Иван Богоров”, Димитровград
  • Катерина Саматовна – МГ “Д-р Петър Берон”, Варна
  • Симона Халтакова – ЕГ “Христо Ботев”, Кърджали
  • Гери Христозова – ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора
  • Мария Минчева – СУЕЕ “Св. Константин-Кирил Философ”, Русе
  • Деница Йосифова – Първа езикова гимназия , Варна

Финалисти

  1. Мартин Кючуков – ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора
  2. Преслава Иванова – ГПЧЕ “Йоан Екзарх”, Варна
  3. Огняна Василева – ГПЧЕ “Йоан Екзарх”, Варна
  4. Даника Цанева – ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора
  5. Гергана Милкова – ЕГ “Гео Милев”, Добрич
  6. Цветелина Цонева – ГПЧЕ “Йоан Екзарх”, Варна
ДРАМАТИЧЕСКИ ДУЕТ – НАЧИНАЕЩ (8-9 клас)

Финалисти

  1. Неделина Станчева и Мирела Тодорова – ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен
  2. Цветелина Джонова и Камелия Христова – Национална Априловска гимназия, Габрово
  3. Велислава Йовкова и Виктория Джамбазова – Национална Априловска гимназия, Габрово
  4. Мария Христова и Мария Илиева – ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора
  5. Кристияна Тодорова и Женя Петкова – ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора
  6. Мартина Митева и Ана-Мария Петрова – Национална Априловска гимназия, Габрово
ДРАМАТИЧЕСКИ ДУЕТ – НАПРЕДНАЛ (10-12 клас)

Финалисти

  1. Елина Димова и Габриела Посталова – ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора
  2. Кети Христова и Найден Младенов – ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора
  3. Никола Драгомиров и Валентин Велков – ПГПЧЕ “Никола Вапцаров”, Шумен
  4. Георги Попов и Гергана Дечева – Национална Априловска гимназия, Габрово
  5. Милица Иванова и Нона Петкова – ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора
  6. Вероника Първанова и Илиян Христов – Национална Априловска гимназия, Габрово
ДЕБАТ “WORLD SCHOOLS”
Финалисти
  1. Елисавета Михалева, Александър Петров и Георги Великов – ПЕГ “Йоан Екзарх”, Варна
  2. Макана Брукс, Нора Антова и Лили Глейзър – Американски Колеж в София, Sofia

Най-добро индивидуално представяне

Лили Глейзър – Американски Колеж в София, София

Награда за спортсменство – категория Начинаещ

Тони Момчилова, Жули Валачева и Деница Димова – Първа езикова гимназия , Варна

Награда за спортсменство – категория Напреднал

София Граматикова, Васил Карастанчев и Гергана Копанова – ПГПНЕ “Гьоте”Буров”, Бургас

ОТБОРНИ НАГРАДИ

Категория “Малко училище” (11 и по-малко участници)

ПАГ “Гео Милев”, Русе

Категория “Голямо училище” (повече от 12 участници)

ГПЗЕ “Захарий Стоянов”, Сливен